Srbija i Balkan

Mitropolit Hrizostom: Nećemo dozvoliti mešetarima da srpske žrtve padnu u zaborav

Istakao je da su Srbi stradali u svetskim ratovima, ali i kasnije u etničko građanskom u Jugoslaviji, pa na Kosovu i Metohiji, kao i da je veoma važno da pamtimo sva stradanja
Mitropolit Hrizostom: Nećemo dozvoliti mešetarima da srpske žrtve padnu u zaborav© Српска православна црква

Mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda i dodao da "Srbi neće više dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da im nameću zaborav već će trajno pamtiti da su najstradalniji narod ove regije".

Mitropolit Hrizostom je naveo je da su Srbi u srednjem Podrinju i Birču stradali u tri rata - Prvom i Drugom svetskom i građansko-etničkom ratu od 1992. do 1995. godine u BiH.

"Nažalost određeni politički krugovi ponovo pokušavaju nametnuti srpskom narodu zaborav i traže da Srbi zaborave žrtve iz srednjeg Podrinja i Birča, što se neće desiti. Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsećati kako nas Srbe tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije", rekao je u intervjuu za Srnu.

On je pozvao "sve pravoslavne Srbe i sve ljude dobre volje, ljubitelje istine i pravde da se u subotu, 5. jula, pridruže molitvenom saborovanju u Bratuncu".

Mitropolit Hrizostom je ukazao da su mnogi drugi narodi stradali u Prvom i Drugom svetskom ratu, ali da je srpski narod stradao i u Balkanskim ratovima, te u građansko-etničkom ratu na tlu bivše Jugoslavije, u Hrvatskoj i BiH, pa na Kosovu i Metohiji 1999. godine.

"To su sve velika stradanja srpskog naroda, ali mnogi zaboravljaju da su Srbi još više stradali za vreme komunističkog režima od 1945. do 1991. godine. Stradanje srpskog naroda u komunističkom režimu bilo je jednako stravično i teško, kao i za vreme Drugog svetskog rata. Takozvani oslobodioci nemilosrdno su pogubili hiljade i hiljade Srba kako u samoj Srbiji, tako i u Crnoj Gori, BiH i Hrvatskoj", rekao je mitropolit Hrizostom.

Govoreći o stradanjima u srednjem Podrinju i Birču, mitropolit podseća da su se Srbi na tom području našli na putu osvajača prema istoku i zato su uvek i iznova stradavali. Bili su sabrani, istakao je, u prvi koncentracioni logor u Evropi koji su osnovale austrougarske vlasti u Doboju 1915-1918. godine, kasnije, u Drugom svetskom ratu nacistička Nemačka poslala je zloglasnu Handžar-diviziju da istrebi ono što je preostalo od Jure Francetića i ustaša 1942. i 1943. godine.

"I u ratu 1992-1995. godine Podrinje je zajedno sa Birčom bilo posebna meta kako muslimanskih paravojnih jedinica, tako i NATO snaga za Evropu. Posebno je ovo stradanje bilo bolno i teško jer su zločince i ubice čuvali i krili u takozvanim zaštićenim zonama UN",  podsetio je mitropolit Hrizostom i dodao da su se iz njihovih zona, koje su pretvorili u vojne logore, puštali ubice i zločinci da masakriraju srpski narod po Podrinju i Birču.

Prema njegovim rečima,"moramo definitivno raskrinkati licemerstvo pripadnika UN tokom 1992-1995. godine". 

Mitropolit upozorava da je veoma važno da srpski narod pamti sve ono što se dogodilo u 20. veku, jer je Srbima nametan zaborav, pa se danas i pitamo kako je to bilo moguće da deca zaborave stradanje svojih dedova, očeva, braće i sestara u Jasenovcu, Jadovnu, Brodu na Drini i na hiljadama drugih mesta.

image
Live
OSZAR »